For those of you who are skeptical of or have never given much thought to buying foods in bulk versus their wholesale packaged counterparts:
I took the top left photo of a container of nutritional yeast for sale at the grocery store, priced at $6.49.
The top right photo is a reused container of the same brand of nutritional yeast, filled with nutritional yeast that I bought in bulk from the same grocery store. The bottom photo is my receipt from the aforementioned nutritional yeast purchased in bulk, priced at $1.75.
Reusing an old container and buying the same product in bulk, versus tossing my old container in the recycling and buying another, saved me almost $5. And while buying foods in bulk can have varying results, it is almost always cheaper than packaged foods, not to mention less wasteful if you reuse old containers.
  1. amanda-the-happy-hippie reblogged this from fruitandtea
  2. austg1320 reblogged this from fruity--life
  3. fruity--life reblogged this from fruitandtea
  4. hopelesslyhopelessihopeso reblogged this from fruitandtea
  5. hapaandhappy reblogged this from youngblackandvegan
  6. sweetpotatocake reblogged this from youngblackandvegan and added:
    Wow..hmm.
  7. godlessheathenhippie reblogged this from animalrightshumanwrongs
  8. drivelikesimone reblogged this from youngblackandvegan
  9. shootfor406 reblogged this from veg-tastic
  10. dreaming-firework reblogged this from youngblackandvegan
  11. tipstarswolrd reblogged this from youngblackandvegan
  12. cami-pewps reblogged this from youngblackandvegan
  13. lovelikeawintersday reblogged this from veg-tastic
  14. thisthyme reblogged this from madu-ka
  15. trepidation-incantation reblogged this from youngblackandvegan
  16. madu-ka reblogged this from animalrightshumanwrongs

Theme